SME

Politici vybudovali hrádzu proti dôstojnosti

Adekvátne bývanie nie je za odmenu.

štát musí konať tak, aby ukončoval bezdomovectvo a predchádzal mu.štát musí konať tak, aby ukončoval bezdomovectvo a predchádzal mu. (Zdroj: ILUSTRAČNÁ SNÍMKA GABRIEL KUCHTA)

Autorka je výskumníčka Amnesty International Slovensko

Za krízu bývania, ktorej na Slovensku čelíme, vďačíme politikom. Už dekády ignorujú fakt, že adekvátne bývanie nie je za odmenu, ale je ľudským právom, ktoré sa Slovensko zaviazalo rešpektovať a chrániť. Výsledkom sú desaťtisíce ľudí v bytovej núdzi, ktorí žijú v neadekvátnych obydliach či na ulici, a systematicky porušované právo na bývanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spomínanú politickú ignoranciu treba vnímať ako vedomé rozhodnutie väčšiny politikov, že budú upierať právo na dôstojný život ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť vlastné bývanie. Nejde pritom o rozhodnutie jednej vlády, ale o hanebné antisociálne kontinuum slovenskej politiky. Politici, ktorí majú spravovať krajinu a chrániť ľudské práva všetkých z nás, týmto prístupom vybudovali masívnu hrádzu proti dôstojnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Nedosiahnuteľná potreba bývať

Treba uznať, že táto hrádza je postavená dômyselne. Jej súčasťou sú komponenty, ktoré efektívne udržiavajú adekvátne bývanie pre mnohých len v rovine nesplniteľných snov. Viaceré z týchto komponentov sme detailne zanalyzovali v čerstvo vydanej výskumnej správe Nedosiahnuteľná potreba bývať.

Ide napríklad o ohromne nízky počet verejných nájomných bytov, ktoré predstavujú menej ako dve percentá všetkých bytov na Slovensku. Tento absurdný počet pritom spravujú mestá a obce, ktoré sa boria s nedostatočnou finančnou a metodickou podporou od štátu. Výsledkom je, že hoci tisíce ľudí potrebujú bývanie bezodkladne, čakacie lehoty na mestské nájomné byty sa pohybujú od jedného do šiestich rokov.

Ďalším komponentom je nefunkčný príspevok na bývanie. Ide o jedinú štátnu podporu v oblasti bývania, ktorej cieľom je pomôcť domácnostiam pokryť náklady na zabezpečenie primeraného bývania. V súčasnej výške a pri súčasnom nastavení neplní deklarovaný účel a je skôr výsmechom štátu do tváre tých, ktorí čelia bytovej núdzi.

SkryťVypnúť reklamu

Smutnou realitou je, že dostupnosť tohto malého počtu verejných nájomných bytov v rukách miest a obcí má veľmi ďaleko od ideálu. Samosprávy si často nastavujú rozličné podmienky, ktoré nízkopríjmovým domácnostiam výrazne sťažujú možnosť bývať. Z podmienok sa tak stávajú bariéry, medzi ktoré patrí napríklad podmienka minimálneho príjmu, vysokej zábezpeky, podmienka trvalého pobytu na území mesta a podmienka neexistencie dlhu voči mestu.

Aj v tejto oblasti nachádzame desivé dôsledky inštitucionálneho rasizmu a diskriminácie. Rómske domácnosti sú segregované a umiestňované do technicky nevyhovujúcich obydlí s neadekvátne krátkymi nájomnými zmluvami a nedostatkom sociálnej podpory.

Vo viacerých mestách na Slovensku sú ľuďom v bytovej núdzi k dispozícii nocľahárne, útulky a iné podobné zariadenia. Úlohou týchto sociálnych služieb je však pomáhať v krízových či akútnych situáciách, nie poskytovať dlhodobú náhradu za adekvátne bývanie, ktoré tieto služby za žiadnych okolností nemôžu suplovať. V praxi ich však štát a samosprávy často vnímajú v absolútnom rozpore s ich úlohou, a teda ako náhradu za nedostatočný fond verejného bývania.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, v zariadeniach sociálnych služieb sú nastavené prísne podmienky, ktoré užívateľkám a užívateľom neposkytujú priestor na samostatné rozhodovanie o vlastnom čase a živote. To dokonca zahŕňa obmedzovanie pohybu a návštev, neplatenú prácu, obmedzenia maximálnej dĺžky pobytu v zariadení a pod.

Aby toho nebolo málo, systémy, ktoré mestá vytvárajú na „podporu“ bývania, stoja na princípoch prestupnosti a zásluhovosti. Mestá ich založili na dnes už prekonanom presvedčení, že ľudia v bytovej núdzi „nevedia bývať“, hoci úspešné príklady z iných krajín dokazujú, že tento systém treba opustiť a nahradiť ho prístupom založeným na dostupnosti adekvátneho bývania.

Právo na bývanie

Všetci vrátane politikov dobre vieme, že adekvátne bývanie je viac ako štyri steny a strecha. Je to právo na život na mieste, ktoré svojim obyvateľom a obyvateľkám poskytuje bezpečie, pokoj a dôstojnosť. Aj letmá kontrola slovenských záväzkov v oblasti ľudských práv odhalí, že adekvátne bývanie musí zahŕňať také kritériá, ako je bezpečnosť právnych vzťahov, dostupnosť služieb a infraštruktúry, cenová dostupnosť, obývateľnosť, prístupnosť, vhodná lokalita a kultúrna primeranosť.

SkryťVypnúť reklamu

Rešpektovanie práva na bývanie neznamená, že štáty majú postaviť bývanie pre všetkých obyvateľov a obyvateľky štátu. Znamená však to, že štát musí konať tak, aby ukončoval bezdomovectvo a predchádzal mu, teda zabezpečil ochranu pred núteným vysťahovaním a diskrimináciou a zohľadňoval aj potreby zraniteľných skupín obyvateľstva.

Pri napĺňaní práva na bývanie platí, že štáty na to môžu ísť postupne, no musí byť zrejmé, že toto „postupne“ zahŕňa maximálne využitie všetkých dostupných a vhodných prostriedkov a opatrení.

S riešením bývania je to trochu ako so sadením stromov. Najlepší čas bol pred dvadsiatimi rokmi, druhý najlepší je dnes. Od politikov sme už počuli rozličné sľuby, ktorých realizácia mala bytovú krízu vyriešiť. Zostalo však len pri slovách. Už by bolo naozaj vhodné, aby začali aj konať.

SkryťVypnúť reklamu

Ak netušia, kde začať, môžu si prečítať výskum Nedosiahnuteľná potreba bývať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 471
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 829
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 468
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 640
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 155
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 943
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Pavol Burda: Späť do Trabantov
  2. Lucia Mihalíková: RODOS A JEHO 10 NAJ
  3. František Kukura: Slovanské bratstvo: dlhá tradícia sklamaní
  4. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XLIII.
  6. Michal Fizer: B-17 s pomocou pre SNP neprileteli z Bari. Bombardéry 483-ky vzlietali zo Sterparone.
  7. Viktor Pamula: (Bez )bariérová Spišská Nová Ves I.
  8. Martin Eštočák: 💥 Skrytý rast výdavkov mesta Prešov: Za 2 roky o 1,1 milióna € viac na mzdy. A dohodári? Tí nás stoja takmer 200-tisíc ročne 💸
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 399
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 550
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 436
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 8 135
  5. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 136
  6. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 076
  7. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 021
  8. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 715
  1. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  2. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  3. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  4. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  5. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  6. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  7. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  8. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
SkryťZatvoriť reklamu